POCIT BEZPEČÍ

POCIT BEZPEČÍ jako životní nutnost

Pocit bezpečí je pro většinu z nás samozřejmostí. Za bezpečí považujeme náš domov, že se tady neválčí, že život má svůj docela předvídatelný řád.

Pocit bezpečí je v mém vnímání součástí vývojově starší části mozku, tzv. plazího mozku. Pocit bezpečí cítíme, když se tělo 100% může uvolnit. Umíme to?

Zkuste si na chvilku všechno položit a zavnímat svůj dech. ..

Byl hluboký? Pomalý? Povrchní? Nebo jste skoro nedýchali?

….

Když jsme v uvolnění, v relaxaci, náš dech je přirozeně hluboký, a stejně jako u novorozeněte, hýbe se bříško s každým nádechem. Napětí ve svalech povolilo a my cítíme lehkost.

Když jsme v hluboké relaxaci, tělo spontánně aktivuje parasympatikus a uvolní svaly určené pro pohyb, aktivitu.

Když jsme v hlubokém uvolnění, tělo zapne program samoúdržby, sebeuzdravování. V uvolněných svalech se začne obnovovat tok čchi (životní energie – pojem z TCM) a je to, jako když pročistíte koryto řeky. Najednou voda/ energie začne opět proudit.

Když umíme být v hlubokém uvolnění, náš spánek je klidný a hluboký a ráno vstáváme odpočatí.

…..

Jak si dopřát pocit bezpečí? Jak se to naučit?

Meditace mohou být jednou z cest. Příjemné vůně. Vytvořit si místo, kde nebudu rušen/a. Práce s dechem. Zpěv. Předchozí uvolnění napětí skrze pohyb, aktivitu může v těle také způsobit přirozené přepnutí ze sympatiku do parasympatiku. Někdy to může být obejmutí od někoho, komu důvěřujeme. Pevné obejmutí, bez nároku.

….

Zkusme si dát dnešní den k pozorování, kde mám své místo, kde se cítím v bezpečí. Jak mě ovliňují ostatní lidé v mém okolí. Uvolním se? Zvýší se napětí v těle? Jak se tělo uvolní, když přijdu domů? A jak když jdu spát.

Já vnímám své tělo jako indikátor.., pozoruji, jak se mění svalový tonus. A vím, že když se dostanu do hlubokého uvolnění, je to jako by se otevřel prostor uvnitř mě. Svaly se uvolní a tělo spontánně vydechne.

Jak to máte vy?