„Sůl, nemáte někdo sůl?“
„Já mám, celý pytlík.“
Tak se vzájemně posolte.“
Tuto klasiku jistě všichni znáte.
Ne, nebojte, nechci rozebírat to slavné dílo, ani nechci psát polemiku, zda solit či nesolit.
Chci se s vámi podělit o jeden úžasný recept na prohřátí v těchto mrazivých dnech, kdy nejen, že prohřejeme prokřehlé nožky, , ale i posílíme energii Ledvin (velké L proto, že jde o pojem z TCM)
Zimní měsíce jsou ve znamení „zavrtání“ energií do hlubin, do středu Země a vše v přírodě by mělo díky tomu být zpomaleno, v pohybu téměř zastaveno.
Jenže… kdo si tento rytmus může v plném prožitku dovolit?
A tak nebudu zdržovat dlouhými úvahami, jak a proč by co mělo být, abychom byli i my v souladu s přirozeností ročních cyklů a raději vám dám jednu z možných dopomocí, jak neztratit ale posílit zcela jednoduchou cestou energii Ledvin, coby zásobárnu naší životní čchi.
Bude vám k tomu stačit kilo hrubozrnné soli (já mám ráda himalajskou, líbí se mi její růžová barva, ale může být jakákoliv)
Nasypete na plech (nebo do ušitého pytlíku) a dáte na 15 minut ohřát do trouby – 40st.. Do teplé soli položíte nožky (ideálně bez ponožek) a 10 – 20 minut užíváte tepla. Na chodidle máme první bod z akupunkturní dráhy Ledvin, který se teplem hezky otevře a ze soli bude čerpat energii.
Sůl nemusíte pokaždé vyhodit, lze využít opakovaně 3 – 5x.
Další možností, jak posílit tělo v zimě, je nasypat půl kila soli do koupele spolu s kapkou rozmarýnového eterického oleje. Princip bude podobný, prohřejete tělo, prokrvíte pokožku a využijete detoxikační účinky takovéto lázně.
A na závěr moudro našich babiček… teplo od noh a teplo na záda.. ať zbytečně neoslabujeme svou (nejen) Ledvinovou čchi